Jestes tutaj: Home » Hardware » Parametry techniczne PS4 silniejsze od Xbox One

Parametry techniczne PS4 silniejsze od Xbox One

Kilka branżowych serwisów, w tym Anandtech, dokonało szczegółowej analizy parametrów technicznych obydwu konsol nowej generacji. Z obserwacji wynika, iż PS4 posiada większą moc graficzną i dość mocno przeważa pod tym względem. Wnikliwa analiza została przeprowadzona na podstawie udostępnionych do tej pory specyfikacji technicznych.

Większość parametrów obydwu konsol jest niemal identyczna, co dobrze rokuje dla producentów gier, którzy będą chcieli wydawać swoje tytuły jednocześnie na wszystkich platformach. Podstawowa różnica, jaką można zauważyć, pojawia się w przypadku pamięci RAM. PS4 posiada 8 GB DDR5 (przepustowość na poziomie 178 GB/s) podczas gdy Xbox One wyposażono w 8 GB DDR3 (przepustowość 68,3 GB/s). I to właśnie pod tym względem zarysowuje się pierwsza poważna dysproporcja.Odmienne parametry dotyczą również graficznej mocy obliczeniowej. Obydwie konsole bazują na tej samej technologii – Radeon GCN, jednakże X1 posiada 12 jednostek obliczeniowych GPU, podczas gdy PS4 zostało wyposażone w 18. Każda z nich potrafi wykonać 64 operacje w przeciągu jednego cyklu zegara. Prosta matematyka sprawia, iż maszynka od Sony wygrywa 1152 do 768. Przewaga zarysowuje się również w przypadku teraflopów, czyli liczby operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Xbox One z wynikiem 1,23 wypada biednie w porównaniu do 1,84 PS4. Oznacza to, iż PS4 posiada około 50% więcej graficznej mocy obliczeniowej.
No dobrze, ale gdyby do tego przyrównać średniej klasy PC, który aktualnie znajduje się na rynku, okazałoby się, iż nowa generacja sprzętowa gości pod strzechami wielu z nas już od dłuższego czasu.

Źródło: Anandtech

O autorze

Mateusz Karpierz na początku 2009 roku rozpoczął nagrywanie poradników dla osób, które bały się odkrywać możliwości swoich komputerów. W marcu 2009 roku otworzył pierwszą własną stronę internetową z newsami technologicznymi, która dostępna jest pod adresem: http://mateuszkarpierz.com/ W 2011 roku rozpoczął nagrywać "Video Blogging", czyli opisuje swoje życie w filmach video. Mateusz niedawno stworzył nowy kanał na YouTube, na którym umieszcza gameplay's z gier i recenzje. Końcem 2012 roku Mateusz zaczął interesować się Designem na większą skalę i założył własną jak na razie prywatną firmę "GoodGraf", która dostępna jest pod adresem: http://goodgraf.pl/ Mateusz aktualnie prowadzi własną stronę internetową oraz stale ulepszana bazę wiedzy, w zakresie nowych technologii i designu.

Liczba pozycji : 5337

Copyright © 2009 - 2016 | Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione. Wszystkie prawa zastrzeżone...

Przewiń do góry